Stavebné sporenie je forma sporenia, pri ktorej možno úspory použiť na financovanie kúpy alebo rekonštrukcie vášho bývania. Ide o kombináciu pravidelného sporenia a financovania domácnosti. Je to tiež štátom dotované sporenie, kde od štátu pri splnení stanovených podmienok získavate finančné zvýhodnenie.
Princíp stavebného sporenia je založený na tom, že veľa ľudí sporí spoločne a každý si po určitej čakacej dobe môže naplniť svoje individuálne potreby bývania.
Stavebné sporenie je aj sporiaca zmluva, ktorá umožní sporiť vlastný kapitál, získať štátnu prémiu a poskytne veľmi lacný úver na vlastné bývanie alebo rekonštrukciu nehnuteľností.
Stavebné sporenie má tri fázy: fáza sporenia, alokáciu a fázu úveru so splácaním. Pri uzatvorení zmluvy o stavebnom sporení sa určí, aká má byť cieľová suma nasporenej sumy. V závislosti od doby sporenia sa potom vypočíta mesačná suma sporenia.
Pri uzatvorení zmluvy sa zároveň určuje aj úroková sadzba pre úver na bývanie.
Stavebné sporenie je výhodné pre tých, čo plánujú kúpu a rekonštrukciu nehnuteľnosti. To môže zahrnúť aj modernizáciu nehnuteľnosti. Stavebný úver má zvyčajne výhodnejšie podmienky ako iné formy financovania. Sporenie tiež pomáha zhodnocovať peniaza a chráni tak pred inhaláciou.

social position

Zdieľaj tento článok

Prihláste sa na náš newsletter a získavajte novinky a výhodné ponuky do svojej e-mailovej schránky.