Kryptomeny vám umožňujú nakupovať tovar a služby, používať aplikácie a hry alebo ich obchodovať za účelom zisku. Práve investovanie do kryptomien sa stalo v poslednej dobe obľúbené.
Kryptomeny neexistujú fyzicky ako mince alebo bankovky, ale ako digitálne tokeny uložené v digitálnej „peňaženke“. Tieto digitálne tokeny sa pre zabezpečenie a ďalšie funkcie spoliehajú na kryptografiu a technológiu, ako je blockchain. Kryptomeny môžu, ale nemusia mať skutočné podkladové aktívum.
V súčasnosti existuje množstvo rôznych kryptomien. Ale Bitcoinu sa pripisuje to, že je prvou decentralizovanou kryptomenou. Rovnako ako všetky kryptomeny je kontrolovaná prostredníctvom blockchainovej transakčnej databázy, ktorá funguje ako distribuovaná verejná účtovná kniha. Bitcoin vytvoril Satoshi Nakamoto – či názov odkazuje na jednotlivca alebo skupinu, nie je známe.
Bitcoin vám umožní, aby ste online platby uskutočňovali priamo od jednej strany k druhej prostredníctvom celosvetového platobného systému, bez potreby centrálneho sprostredkovateľa tretej strany, akým je napríklad banka. Bitcoin nevydáva žiadna centrálna banka ani vláda a vo väčšine krajín sa stále nepovažuje za zákonné platidlo (čo znamená národnú menu ustanovenú zákonom).
Bitcoin je schopný zachytiť hodnotu zo spektra veľkých a rôznorodých trhov. Jeho hodnota dnes predstavuje len malý zlomok trhov, ktoré môže narušiť a ktoré dosahujú až bilióny dolárov.
Bitcoin historicky fungoval ako nekorelované aktívum, čo znamená, že sa nemusí nevyhnutne pohybovať s akciovými alebo dlhopisovými trhmi. V dôsledku toho môže poskytnúť investičnému portfóliu výhody, o ktorých predchádzajúce generácie investorov mohli iba snívať.

social position

Zdieľaj tento článok

Prihláste sa na náš newsletter a získavajte novinky a výhodné ponuky do svojej e-mailovej schránky.