Inflácia je rast cien tovarov a služieb v celej ekonomike. Keď ceny stúpajú, potrebujete viac peňazí na nákup rovnakých vecí. Opakom inflácie je deflácia, keď ceny klesajú naprieč celým radom tovarov a služieb. Inflácia je pre investorov dôležitý pojem, ktorému musia porozumieť, pretože ovplyvňuje návratnosť vašich investícií.
Ak investujete, máte záujem zvýšiť hodnotu svojich peňazí. Hlavným cieľom týchto úspor a investícií je uspokojiť budúce finančné požiadavky. Ak človek neplánuje efektívne, so všetkými pravdepodobnosťami je veľmi vysoká šanca, že peniaze stratia hodnotu. Má to dvojaký vplyv na vlastné úspory. Znižuje nielen kúpnu silu, ale zvyšuje aj finančné nároky do budúcnosti.
Ak váš príjem zostane rovnaký, zatiaľ čo ceny stúpajú, pocítite dôsledky inflácie. Inflácia má teda vplyv na ceny tovarov, služieb, komodít atď. Inými slovami, časom môže znížiť hodnotu úspor. Je to preto, že ceny stúpajú. Napríklad 1000 eur odložených doma, má väčšiu hodnotu ako zajtra.
Ak váš príjem stúpne o rovnaké percento ako miera inflácie, vaša kúpna sila sa nezníži. Nerastie ani sa nezmenšuje. Ak váš príjem stúpne o percento viac ako miera inflácie, budete si môcť dovoliť viac tovarov a služieb. Toto je scenár, ktorý väčšina z nás chce.
Pri investovaní je dôležité používať aj inflačnú kalkulačku, ktorá vám rýchlo a jednoducho pomôže napovedať, či môže byť vaša investícia skutočne dobrá.
Investície, ktoré z dlhodobého hľadiska prinášajú vyššie výnosy, sú preto jedným zo spôsobov, ako prekonať riziko straty pri inflácii. Správna investičná stratégia pomôže minimalizovať vplyv inflácie na dlhodobé finančné plány a úspory.

social position

Zdieľaj tento článok

Prihláste sa na náš newsletter a získavajte novinky a výhodné ponuky do svojej e-mailovej schránky.