Odchod do dôchodku sa vám môže zdať tak vzdialený, keď prvýkrát vstúpite do zamestnania. Avšak roky plynú rýchlo.
Dôchodkové sporenie by malo byť každého najvyššou prioritou. Sporenie teraz na dôchodok vám zaistí, že budete mať dostatok peňazí na pohodlný životný štandard, keď prestanete pracovať alebo znížite počet hodín, ktoré odpracujete.
Investovanie do dôchodku čo najskôr, najlepšie keď začnete pracovať, má mnoho výhod. Samozrejme, ak nesporíte je dobré začať sporiť kedykoľvek počas aktívneho veku.
Pre dôchodkové sporenie existuje viacero možností. Od sporenia do II. a III. Dôchodkového piliera až po investovanie do akcií alebo ETF fondov.
Fondy obchodované na burze (ETF) sú veľmi obľúbeným spôsobom investovania a využívajú ich ľudia po celom svete. ETF fondy vám umožňujú investovať do košov cenných papierov v rámci jedného obchodu a môžete s nimi obchodovať na burze počas dňa ako s akciami. ETF majú zvyčajne veľmi nízke minimálne investície, čo znamená, že na začiatok nemusíte mať veľa peňazí. ETF sú často navrhnuté tak, aby poskytovali okamžitú diverzifikáciu.
Dobrou voľbou pre dôchodkové sporenie sú podielové fondy. Dôchodkový podielový fond je typ podielového fondu, ktorý podporuje sporenie a dlhodobé investovanie pre pohodlný život po odchode do dôchodku. Dôchodkové fondy nevyžadujú vysoké mesačné vstupy. Vyberte si dôchodkové fondy, ktoré majú minimálne poplatky a nízke poplatky za správu fondu. S pribúdajúcim vekom môže rásť aj inflácia, čím sa životné náklady zvýšia, keď budete mať 60 rokov. To znamená, že si vyberte fond, ktorý rastie rovnako alebo vyššie ako miera inflácie.
Pred investovaním si porovnajte ETF fondy a podielové fondy.

social position

Zdieľaj tento článok

Prihláste sa na náš newsletter a získavajte novinky a výhodné ponuky do svojej e-mailovej schránky.