V minulosti na pokrytie výdavkov počas dôchodku stačil dôchodok. Dnes má už mnoho dôchodcov vyžiť z aktuálnej výšky dôchodku. Reálna hodnota dôchodkov sa každý rok znižuje.
Aktuálne prognózy analytikov nabádajú všetkých, čo chcú mať zabezpečený dôchodok využívať rôzne alternatívne dôchodkové sporenie.
Počas života sa odporúča rozložiť investíciu na niekoľko častí, z ktorých by časť mala smerovať do II. Dôchodkového piliera. Do II. Dôchodkového piliera môžete posielať peniaze, ktoré by ste inak museli posielať do štátnej Sociálne poisťovne.
Ak sa rozhodnete posielať príspevky do druhého piliera, na trhu existuje niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú možnosť otvorenia dôchodkového účtu pre druhý pilier.
Po zriadení účtu bude príspevky posielať váš zamestnávateľ, pre ktorého je to zákonná povinnosť. Sociálne odvody tvoria: starobné poistenie, nemocenské poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, garančný fond, rezervný fond a úrazové poistenie.
Pri plánovaní dôchodku platí, že čím skôr začnete sporiť, tým lepšie by ste mohli byť vďaka sile zloženého úročenia. Ale aj keď ste začali sporiť neskoro alebo ste ešte nezačali, je dôležité vedieť, že nie ste sami a že existujú možnosti správneho investovania, ktoré vám pomôžu dôchodok zvýšiť.
Investovať môžete do správcovských spoločností, ktoré ponúkajú rôzne formy zhodnocovania vašich investícii. Buď sú to konzervatívne fondy, kde sú peniaze v bezpečí, ale ich zhodnotenie je nízke. Negarantované akciové fondy ponúkajú možnosť razantného zhodnotenia do akciových fondov, ale je to tiež riziko, že investícia sa nemusí vydariť. Vybrať si môžete tiež zmiešané fondy, ktoré kombinujú oba fondy.

social position

Zdieľaj tento článok

Prihláste sa na náš newsletter a získavajte novinky a výhodné ponuky do svojej e-mailovej schránky.